THANKS TO ALL WHO SUBMITTED!

NEXT SEASON OPENS FOR SUBMISSIONS OCT 2019 

Here are the list of nominees for the 2019 Crystal Shocker Awards !
The Grand Gorilla Award  for Best Feature
Clownado – Dir. Todd Sheets
Beyond Hell – Dir. Alan Murray
Clowna Nostra – Dir. Bill Zebub

The Chimp Champ Award for Best Short

Malacostraca – Dir. Charles Piepe
The Woodsman – Dir. Victor Cooper , Jodi Cooper
Split Decision – Dir. Scott Riopelle
The Eastman Award for Best Actor
Mark Brombacher – Family Game Night
Charlie Pecoraro – Malacostraca
Nacho Guerreros – Without You
The Gemser Award for Best Actress
Rachel Lagen – Clownado
Lee Lawson – Split Decision
Meredith Mohler – Triggered
The Jesus Franco Award for Best Director
Allan J. Arcal – Without You
Romén Rivero – Noctámbulos (Night Owls)
Bill Zebub – Clowna Nostra
The Wizard of Words Award for Best Screenplay
Jon Kohan – Family Game Night
Bill Zebub – Clowna Nostra
CB Shamah & James Allen Smith – Most Steps Ever
The Super Shooter Award for Best Cinematography 
Kyle Martellacci – The Scarlet Vultures
Jeff Campbell – The Girl In the Black Dress
Rob Howsam – The Woodsmen
The Chunk Blower Award for Best Effects / Gore / Blood
Mark Wotton – Quiet Room Bears
Prasanna Paul – Beyond Hell 
R.J. Parish, Annalee Mae Dorsey, Amanda Payton, Jacki Butler, and Todd Sheets – Clownado
The Hot Soaker Award for Sexiest Role / Film
Lipstick – Dir. Brian Zahm
Girls, Guns, and Blood – Dir. Thegin German & Robert Rowland
Who’s A Good Boy – Dir. Alex Phillips
The Wowie Fuckin Kazowie Award – Awarded for insanity. 
Who’s A Good Boy – Dir. Alex Phillips
Pumpkin Bitch – Dir. Mick Thomas
Malacostraca – Dir. Charles Pieper
The Double J award for Jury’s pick – renamed in 2019 to the Joe Nardelli Memorial Award 
Malacostraca – Dir. Charles Pieper
Wettlaufers Widow – Dir. Kristian Moe
FILTH – Dir. Adam Ciolfi
we also present the Lungzilla Award for Horror Community Support  as part of the festivities.
Good Luck to all those nominated!

2019 FEATURE FILMS

PREVIOUS AWARD WINNERS

The Grand Gorilla Award
GREETINGS FROM TROMAVILLE – DIR. ADRIAN ESPOSITO

The Chimp Champ Award
LYCANIMATOR – DIR. SÉBASTIEN GODIN

The Eastman Award
RY BARRETT – THE HERETICS / ZANDAVI LIVES!

The Gemser Award
MARY SHEEN – DORIS

The Jesus Franco Award
MICHAEL PEREIRA – ZANDAVI LIVES!

The Wizard of Words Award
FRANK POPP JR. – 37% PURE EVIL

The Super Shooter Award
NICOLAOS ZAFIRIOU – CRUEL IS THE NIGHT

The Chunk Blower Award
TERMITATOR – DIR. CAMILLE MONETTE, ROXANE DE KONINCK, KEENAN POLONCSAK

The Hot Soaker Award
CRUEL IS THE NIGHT – DIR. ALAN DEPREZ

The Triple J Award ( Juror’s Choice) 
PERSONAL DEMONS – DIR. BRINKE STEVENS

The Wowie Fuckin Kazowie Award
MILK IS FOR CATS – MAX GLESCHINSKI

Lungzilla Award for Horror Community Support
BLACK FAWN DISTRIBUTION – CF BENNER, CHAD ARCHIBALD, CHRIS G. GIROUX, GABRIEL CARRER

The Grand Gorilla Award
DREAMING PURPLE NEON – DIR. TODD SHEETS

The Chimp Champ Award
HUMAN CATTLE – DIR. CARLOS HENRIQUES , PHIL PATTISON

The Eastman Award
DEMIS TSIVIS – THE MADAME IN BLACK

The Gemser Award
MAUDE ST-PIERRE – STUDDED NIGHTMARE

The Wizard of Words Award
TOMMY FAIRCLOTH – FAMILY POSSESSIONS

The Super Shooter Award
GRANT MCPHEE – NIGHT KALEIDOSCOPE

The Chunk Blower Award
HUMAN CATTLE – DIR. CARLOS HENRIQUES , PHIL PATTISON

The Hot Soaker Award
HORROR FAN – DIR. KEVIN PREECE

The Triple J Award ( Juror’s Choice) 
TOXIC TUTU- DIR. JOE NARDELLI

The Wowie Fuckin Kazowie Award
MY LIFE IS A DREAM – DIR. BRIAN BENSON

Lungzilla Award for Horror Community Support
BOB LAURSEN

The Grand Gorilla Award
PEELERS – DIR. SEVÉ SCHELENZ

The Chimp Champ Award
INTO THE MUD – DIR. PABLO PASTOR

The Eastman Award
BILL OBERST JR. – HEIR

The Gemser Award
ANNETTE WOZNIAK – SECRET SANTA

The Jesus Franco Award
GIGI SAUL GUERRERO – MADRE DE DIOS

The Wizard of Words Award
PAUL MCGINNIS – KILLER RACK

The Super Shooter Award
LUKE BRAMLEY – MADRE DE DIOS

The Chunk Blower Award
FRANKENSTEIN CREATED BIKERS – DIR. JAMES ANTHONY BICKERT

The Hot Soaker Award
TRISTAN RISK, ELLIE CHURCH, MADELINE BRUMBY –
FRANKENSTEIN CREATED BIKERS

69 Hour Film Competition 1st Place
MR SHELLEY’S SHOVEL – NEW STREAM PRODUCTIONS

The Wowie Fuckin Kazowie Award
TERROR TOONS 3 – DIR. JOE CASTRO

Lungzilla Award for Horror Community Support
KELLY MICHAEL STEWART